Answer :

Answer:

$340

Step-by-step explanation:

Given:

Jim is paid 17% for every ad he sells.

He sold an ad today for $2000

Now we have to find the commission.

The commission rate is 17%

If he sells $100, then he gets $17 as commission.

To find the commission on sale ad of $2000, we have to multiply 2000 by 17%

17% of 2000

= [tex]\frac{17}{100} *2000[/tex]

We can simplify 2000 by 100, we get

= 17*20

Commission = $340

He gets $340 as commission for the ad sale of $2000.

netlarue98

Answer:

$340.00

Step-by-step explanation:

$2000.00 * 17% = $340.00

or

$2000.00 * 0.17 = $340.00

Other Questions