can someone answer these physics questions

1. The object moves -25 meters in a period of 3 seconds, so its average velocity is (-25 m)/(3 s) = -25/3 m/s ≈ -8.3 m/s
2. Ms. Patil's average velocity is the displacement over the period divided by the period length: (8 mi)/(0.25 h) = 32 mi/h