Answered

The price of a gallon of unleaded gas was $2.81 yesterday. Today, the price rose to $2.86. Find the percentage increase. Round your answer to the nearest tenth of a percent.

Answer :

perixwinkle

Let's find the difference between the prices.

2.86-2.81=0.05; now let's see what percent 0.05 is of 2.81.

0.05/2.81

0.0178= 1.78%=1.8%

So, it increased about 1.8%.

Other Questions