Answer :
speed :
[tex] \frac{(1.00 - 0.50)}{0.5} = 1 \frac{m}{h} [/tex]
the amount of time it take to decrease from 1.00 m to 0.25 m
[tex] \frac{(1.00 - 0.25)}{1} = 0.75[/tex]
the answer is 0.75 h
[tex] \frac{(1.00 - 0.50)}{0.5} = 1 \frac{m}{h} [/tex]
the amount of time it take to decrease from 1.00 m to 0.25 m
[tex] \frac{(1.00 - 0.25)}{1} = 0.75[/tex]
the answer is 0.75 h