Answer :
Given:
Cost of lunch per day = 1 meal and 2 snacks
C = 5.5 + 2(0.75) = 5.5 + 1.5 = 7
7 * 12 days = 84
Based on the choices, the best strategy would be:
A. Make a table. Write the numbers 1 to 12 in the top row of the table (the number of days). In the first box on the second row, write $7. This is how much Rebecca spends in 1 day. In each of the next boxes in the second row, write the amount Rebecca spends by adding $7 to the previous amount. The answer in box 12 is the total amount Rebecca spent after 12 days.
Cost of lunch per day = 1 meal and 2 snacks
C = 5.5 + 2(0.75) = 5.5 + 1.5 = 7
7 * 12 days = 84
Based on the choices, the best strategy would be:
A. Make a table. Write the numbers 1 to 12 in the top row of the table (the number of days). In the first box on the second row, write $7. This is how much Rebecca spends in 1 day. In each of the next boxes in the second row, write the amount Rebecca spends by adding $7 to the previous amount. The answer in box 12 is the total amount Rebecca spent after 12 days.