Answer :
Answer : The [tex]866.66\mu L[/tex] must be administered.
Solution :
As we are given that a vial containing radioactive selenium-75 has an activity of [tex]3.0mCi/mL[/tex].
As, 3.0 mCi radioactive selenium-75 present in 1 ml
So, 2.6 mCi radioactive selenium-75 present in [tex]\frac{2.6mCi}{3.0mCi}\times 1ml=0.86666ml\times 1000=866.66\mu L[/tex]
Conversion :
[tex](1ml=1000\mu L)[/tex]
Therefore, the [tex]866.66\mu L[/tex] must be administered.