Tori wants to purchase a skateboard. She has $125 to spend. She finds one that regularly sells for $129.99 that is on sale for 15 % off. Sales tax is 6.5%

Answer :

Answer:

$117.67

Step-by-step explanation:

$129.99-15%=$110.4915

110.4915+6.5%=$7.1819475

110.4915+7.1819475=$117.6734475=$117.67

Other Questions