gabby6652
Answered

The mass of a solid cube with side length of 2 cm is 12 g. Which is the closest to the density of the cube? Show your work. A)0.67g/cm^3 B)1.5 g/cm^3. C) 3 g/cm^3 D) 60 g/cm^3

Answer :

sherry318
D = m/v
V = 2•2•2 = 8cm^3
D = 12/8 = 1.5g/cm^3

Answer is B

Other Questions