Answer :
Answer:
418.46 ml.
Explanation:
- From Avogadro's principle: at constant pressure and temperature,
V = n x constant.
∴ V₁n₂ = V₂n₁
V₁ = 334 ml, n₁ = 0.87 mol, V₂ = ??? ml, n₂ = (0.22 + 0.87) = 1.09 mol.
∴ V₂ = (V₁n₂) / n₁ = (334 ml)(1.09 mol) / (0.87 mol) = 418.46 ml.
The volume final with the addition of the gas is 418.46ml.
Volume calculation
To calculate the volume of the amount of moles added, it must be considered that, as it is the same gas, this addition is always proportional.
In this way, we can perform the following expression:
[tex]\frac{0.87mol}{0.22mol} =\frac{334m}{xml}[/tex]
[tex]x = 84.46ml[/tex]
Finally, just add to the existing volume, having:
[tex]84.46 + 334 = 418.46ml[/tex]
So, the volume final with the addition of the gas is 418.46ml.
Learn more about volume calculation in: brainly.com/question/2707799