Answer :

mattksingh

Answer:

When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates. If you have a multiple-unit rate such as 120 students for every 3 buses, and want to find the single-unit rate, write a ratio equal to the multiple-unit rate with 1 as the second term.

Hopefully this helps!

When a rate is written as money per item, a unit rate is called a unit price.

Is a unit rate an example of a unit fee?

Examples of commonly used unit cost consist of miles according to hour (MPH), fee according to the ounce, earnings per 12 months, and revolutions in step with minute (RPM). those are ratios of 1 unit cost to some other. All unit rates are consistent in that the denominator cost is usually one, that's useful for unit comparisons.

A price is a ratio that compares two portions of different. A unit rate has a denominator of one unit when the charge is written as a fragment. To write down a charge as a unit price: divide the numerator and the denominator of the fee by way of the denominator.

Learn more about unit costs here: https://brainly.com/question/25109150

#SPJ2

Other Questions