Answer :

mattksingh

I assume that the force of 20 N is applied along the direction of motion and was applied for the whole 6 meters, the formula of work is this; Work = force * distance * cosθ where θ is zero degrees. Plugging in the data to the formula; Work = 20 N * 6 m * cos 0º.

Work = 20 N * 6 m * 1

Work = 120 Nm

Work = 120 joules

Hope this helps!

the answer is 120 as you just 20 x 6