Answer :
Hey katie :
Molar mass of LiCl = 42.4 g/mol
Number of mole of LiCl = (given mass)/(molar mass)
= 202.7/42.4 => 4.78 moles of LiCl
Reaction taking place is :
2LiCl + Zn -- > ZnCl2 + 2Li
according to reaction :
2 mole of LiCl give 1 mole of ZnCl2
1 mole of LiCl give 1/2 mole of ZnCl2
4.78 mole of LiCl give (1/2)*4.78 mole of ZnCl2
number of mole of ZnCl2 formed = 2.39 moles
molar mass of ZnCl2 = 136.3 g/mol
mass of ZnCl2 formed = (number of moles of ZnCl2)*(molar mass)
= 2.39*136.3
= 325.8 g of ZnCl2
%yield = {(actual yiield)/(theoretical yield)}*100
= (297/325.8)*100
= 91.2 %
Answer : 91.2%
Hope that helps!
The percentage yield of zinc chloride, ZnCl₂ obtained from the reaction is 91.6%
Balanced equation
Zn + 2LiCl —> ZnCl₂ + 2Li
Molar mass of LiCl = 7 + 35.5 = 42.5 g/mol
Mass of LiCl from the balanced equation = 2 × 42.5 = 85 g
Molar mass of ZnCl₂ = 65 + (35.5×2) = 136 g/mol
Mass of ZnCl₂ from the balanced equation = 1 × 136 = 136 g
SUMMARY
From the balanced equation above,
85 g of LiCl reacted to produce 136 g of ZnCl₂
How to determine the theoretical yield of ZnCl₂
From the balanced equation above,
85 g of LiCl reacted to produce 136 g of ZnCl₂
Therefore,
202.7 g of LiCl will react to produce = (202.7 × 136) / 85 = 324.32 g of ZnCl₂
How to determine the percentage yield
- Actual yield of ZnCl₂ = 297 g
- Theoretical yield of ZnCl₂ = 324.32 g
- Percentage yield =?
Percentage yield = (Actual / Theoretical) × 100
Percentage yield = (297 / 324.32) ×100
Percentage yield = 91.6%
Learn more about stoichiometry:
https://brainly.com/question/14735801
#SPJ2