Answer :

Hey there!:

Molar mass CuSO4*5H2O = 249.68 g/mol

Therefore:

1 mole CuSO4*5H2O  ---------------- 249.68 g

3.2 moles --------------------------------- ?? ( mass of CuSO4*5H2O )

mass CuSO4*5H2O  = 249.68 * 3.2

mass CuSO4*5H2O = 798.97 g

Hope that helps!

Other Questions