Answer :
Hey here!:
Molar mass Argon = 39.948 g/mol
volume in liter = 927 mL / 1000 => 0.927 L
p = 0.749 atm
T = 297 K
R = 0.0821
Therefore:
Mass of argon= ( p * V * molar mass Ar ) / ( R * T )
Mass of argon = ( 0.749 * 0.927 * 39.948 ) / ( 0.0821 * 297 )
Mass of argon = 27.7368 / 24.3837
Mass of argon = 1.137 grams
Hope that helps!
The mass of the gas in gram is obtained as 1.12 g.
We have the following parameters;
Volume of the gas = 927 mL or 0.927 L
Pressure of the gas = 0.749 atm
Temperature of the gas = 297K
Using the ideal gas equation;
PV =nRT
R = molar gas constant = 0.082 atmLK-1mol-1
n = Number of moles of the gas = ?
n = PV/RT
n = 0.749 atm × 0.927 L/0.082 atmLK-1mol-1 × 297K
n = 0.694/24.354
n = 0.028 moles
Molar mass of Ar = 40 g/mol
Mass = Number of moles × molar mass
Mass = 0.028 moles × 40 g/mol
Mass = 1.12 g
Learn more: https://brainly.com/question/11897796