I have no idea how to do this. please help
Gaming systems are on sale for 20% off the original price (g), which can be expressed with the function p(g) = 0.8g. Local taxes are an additional 12% of the discounted price (p), which can be expressed with the function c(p) = 1.12p. Using this information, which of the following represents the final price of a gaming system with the discount and taxes applied?

c(p) + p(g) = 1.92g
c[p(g)] = 0.896g
g[c(p)] = 1.92p
c(p) ⋅ p(g) = 0.896pg

Answer :

znk

Answer:

c[p(g)]) =0.896g

Step-by-step explanation:

Original price = g

Discount price = p(g) = 0.8 g

Cost after tax = c(p) = (1.12)(p) = c(p)·p(g) = c[p(g)])

c(p) = 1.12 × 0.8g = 0.896g

c[p(g)]) =0.896g

A is wrong, because it is adding the two functions.

C is wrong, because it take the functions in the wrong order.

D is wrong, because it includes p in the answer. p is a function, and the answer should contain only the variable g.

The final price of the gaming system is c[p(g)] = 0.896g , Option B is the right answer.

What is a Function ?

A function is a law that relates a dependent and an independent variable.

It is given that

p(g) = 0.8g.

Here , the original price is  g

Local taxes are an additional 12% of the discounted price (p)

c( p) = 1.12 p

The final price of the gaming system is

c( p(g) ) = 1.12 * 0.8 g

c[p(g)] = 0.896g

Therefore the final price of the gaming system is c[p(g)] = 0.896g , Option B is the right answer.

To know more about Function

https://brainly.com/question/12431044

#SPJ2

Other Questions