Answer :
Answer:
6 laptops.
Step-by-step explanation:
$6500 is the budget. If each textbook costs $116, and 30 textbooks are needed, you multiply.
116 x 30 = 3480.
3480 was spent on the textbooks, and the rest needs to go into laptops.
6500 - 3480 = 3020.
Now to find out how many laptops can be bought with the remaining money, divide.
3020 / 439 = 6.88 (You can't buy a portion of a laptop, so you have to take the biggest whole number, which is 6).
The number of laptops they can buy is 6.
The quantity of laptops that can be bought is a function of the total amount the department has to spend and the total cost of the textbooks.
Total amount that would be left to purchase laptops = total amount the department has to spend - total cost of the textbooks
Total cost of the textbooks = price per textbook x total number the department would purchase.
$116 x 30
= $3,480
Amount to be spent on laptops : $6500 - $3480 = $3020.
The amount of laptops that can be bought = total amount that can be spend on laptops / cost of one laptop
$3020 / $439 = 6.9
6 laptops
A similar question was answered here: https://brainly.com/question/1503093?referrer=searchResults