Answer :
The elementary unit in the case of Fe2O3 has 2 atoms of iron and 3 atoms of oxygen. 6 moles of Fe2O3 have 6*2*6.022*10^23 atoms of iron. This is equal to 72.264*10^23 atoms of iron. One mole is an elementary unit of measurement.
I hope this helps! Please mark me as brainliest and have a nice day!<3
There are 1.806×10²⁴ atoms in 3 moles of iron.
Explanation:
Step 1:
Data obtained from the question
Number of mole of Fe = 3 moles
Number of atom =?
Step 2:
Determination of the number of atom.
From Avogadro's hypothesis, we understood that:
1 mole of Fe = 6.02×10²³ atoms
Therefore,
3 moles of Fe = 3 × 6.02×10²³ atoms
3 moles of Fe = 1.806×10²⁴ atoms
Thus, 3 moles of iron, Fe contains 1.806×10²⁴ atoms.
Learn more:
https://brainly.com/question/200379