Answer :

Answer:

It will take the train 6 hours to travel 180 miles.

Step-by-step explanation:

Answer:

It will take 6 hours

Step-by-step explanation:

To find the time, we can use the formula

d= rt, where d is the distance, r is the rate and t is the time

d= 180 r= 30  so we can solve for t

180 = 30t

Divide each side by 30

180/30 = 30t/30

6 = t

It will take 6 hours

Other Questions