Answer :

Answer:

A = 314 cm^2

Step-by-step explanation:

The area of a circle is given by

A = pi r^2

A = (3.14) (10)^2

A = 3.14 (100)

A = 314 cm^2

The pizza has a shape of a circle with a radius of 10 cm. The area of pizza is 314 square cm.

What is the area of the circle?

The area of a circle is defined as the area occupied by the circle in the two-dimensional plane. The area of a circle having a radius r is given as,

[tex]A = \pi r^2[/tex]

Given that, the pizza shown has a radius of 10 cm. We know that the shape of pizza is a circle. The area of pizza can be calculated as given below.

[tex]A = \pi r^2[/tex]

[tex]A = 3.14\times 10^2[/tex]

[tex]A = 314 \;\rm cm^2[/tex]

Hence we can conclude that the area of the pizza is 314 cm2.

To know more about the area, follow the link given below.

https://brainly.com/question/1238286.

Other Questions