Answered

An ant crawls at a rate of 216 ft per minute.

At this rate, how long does it take the ant to crawl a distance of 515 ft?

Answer :

First, we need to understand the speed formula:

The time used = distance ÷ rate

In this case, the time needed would be:

5 1/5 ÷ 2 1/6
= (5×5+1)/5 ÷ (2×6+1)/6
=26/5 ÷ 13/6

When there is division in an equaiton, we can swap the nominator and denominator of the fraction amd change it to multiplication:

=26/5 × 6/13
= (13 x 2)/5 x 6/(13 x 1)

Factorize 26 and 13,we get:

=2/5 x 6/1
= 12/5 ft or 2.4 ft

Therefore the answer is 12/5ft or 2.4ft.

Hope it helps!

Answer:

12/5ft or 2.4ft.

have a nice day

Other Questions