Answer :
Answer:
$4.60
Step-by-step explanation:
The customer will pay $0.80 per pound. They are buying 5 and 3/4 pounds of nails, so they will pay..
$0.80(5) + $0.80(3/4) for the nails...now simplify...
$4.00 + $0.60 = $4.60
Answer:
You charge 4.6 cents the customer for nails.
Step-by-step explanation:
Given :The hardware store where you work charges .80 cents including tax for a pound of nails.
To Find : A customer purchases [tex]5\frac{3}{4}[/tex] pounds of nails. how much should you charge the customer for nails?
Solution:
Cost of 1 pound of nails including tax = 0.80 cents
Cost of [tex]5\frac{3}{4}[/tex] pounds of nails:
=[tex]0.80 \times 5\frac{3}{4}[/tex]
=[tex]0.80 \times \frac{23}{4}[/tex]
=[tex]4.6[/tex]
Hence you charge 4.6 cents the customer for nails.