Answer :

skyluke89

Answer:

18.4 m

Explanation:

The force that the engine must apply at least to lift the man must be equal to the weight of the man:

[tex]F=mg=(100 kg)(9.8 m/s^2)=980 N[/tex]

The work done by the engine is the product of the force applied, F, and the height at which the man is lifted, h:

[tex]W=Fh[/tex] (1)

while the power of the engine is defined as:

[tex]P=\frac{W}{t}[/tex]

where

P = 100 W

t = 3.00 min = 180 s

From this equation, we find the work:

[tex]W=Pt=(100 W)(180 s)=18,000 J[/tex]

And solving (1) for h, we find the maximum height:

[tex]h=\frac{W}{F}=\frac{18,000 J}{980 N}=18.4 m[/tex]

Other Questions