Answer :

Tandevkota

Here, current (I) = 1.6A

resistance(R) = 240 ohm

we know, voltage(v) =I×R

=1.6×240

=384 VOLTS

Hope i am clear and correct

Answer:

380 V

Step-by-step explanation:

Other Questions