Answer :

MrsStrong

Answer:

1. 18.84 in

2. 56.52 cm

Step-by-step explanation:

The circumference of a circle is the distance around the circle. Its found using the formula C = πd or C=2πr. The variable d represents the diameter or the distance from one edge of the circle to the other through the cent. The variable r represents the radius of a circle or the distance from one edge to the center. Use the formula by substituting a diameter or radius then simplify.

1. C = πd = π(6) = 3.14(6) = 18.84 in

2. C = 2πr = 2(3.14)(9) = 56.52 cm

Other Questions