Bbiana
Answered

Amy and Simon bought a pair of shorts and some T-shirts. Each pair of shorts cost the same amount,and each T-shirt cost the same.

•Amy paid $60 for 1 pair of shorts and 2 T-shirts

•Simon paid $75 for 1 pair of shorts and 3 T-shirts

What was the cost in dollars, of 1 pair of shorts

Answer :

Answer: $30

Step-by-step explanation: Let shorts be represented by "x" and shirts by "y." you would then set up the equation as "x+2y=60" and "x+3y=75 then solve by eliminating the x's and leaving the y's. Whatever you get for "y," plug it in for "y" in one of the equations, and solve for "x."

Answer:

Cost of 1 pair of shorts was $30.

Step-by-step explanation:

Amy and Simon bought a pair of shorts and some T-shirts.

Amy paid $60 for 1 pair of shorts and 2 T-shirts

Simon paid $75 for 1 pair of shorts and 3 T-shirts

When we subtract  $60 from $75 = $15

Now we got the price of 1 T-shirt = $15

Cost of 2 T-shirts that Amy paid  = 15 × 2 = $30

1 pair of shorts = total cost - cost of 2 T-shirts

Cost of  1 pair of shorts = 60 - 30 = $30

Simon paid also paid for 1 pair of shorts and 3 T-shirts

30 + (3 × 15) = $75

Cost of 1 pair of shorts was $30

Other Questions