Answered

Tyrell work as a businessman for barclays. last month, he paid $1,250 in income tax. if 30% of tyrell's paycheck want to income tax, what was his gross pay.

Answer :

sqdancefan

Answer:

$4166.67

Step-by-step explanation:

The problem statement tells you ...

0.30 × gross pay = $1250

Dividing this equation by 0.30 gives ...

$1250/0.30 = gross pay = $4166 2/3 ≈ $4166.67

Other Questions