Answer :
Answer:
- Kc = 1.1
Explanation:
1) Equilibrium equation (given):
- H₂ (g) + I₂ (g) ⇄ 2HI (g)
2) Equilibrium constant expression:
[tex]Kc=\frac{[{HI]}^2}{[H][I]}[/tex]
3) Determine the conentrations from the stoichiometry:
a) Number of moles:
H₂ (g) + I₂ (g) ⇄ 2HI (g)
Start 0.4 1.55 0
Change - 0.4×0.6 = - 0.24 - 0.24 + 0.24×2 = + 0.48
--------------------------- ------------- --------------------------
End 0.16 1.31 0.48
b) Concentrations:
- [ H₂ (g) ] = 0.16 mole / 2 liter = 0.08 M
- [ I₂ (g) ] = 1.31 mole / 2 liter = 0.655 M
- [HI (g) ] = 0.48 mole / 2 liter = 0.24 M
4) Compute Kc:
- Kc = (0.24 M)² / (0.08 M × 0.655 M) = 1.099 ≈ 1.1 ← answer