Answer :

Answer:

= 3.2 moles

Explanation:

The molar mass of Lithium oxide is 29.88 g/mol

Number of moles is given by the formula;

Moles = mass/Molar mass

          = 95.62 g / 29.88 g/mol

          = 3.2 moles Li2O

Other Questions