Answer :
Answer:
Step-by-step explanation:
Original cost of the television = $500
Cost using the payment plan = Down payment + EMI's for 6 months
= $124 +72.5*6
= $560
Percentage increase =
=
= 60/5
= 12%
Hence, the percent increase from the original cost of the television to the cost of television using the payment plan = 12% (C)
Read more on Brainly.com - https://brainly.com/question/8007676#readmore