Answer :

skyluke89

Answer:

0.0032 A

Explanation:

The magnitude of the charge of one electron is

[tex]q=1.6\cdot 10^{-19} C[/tex]

Therefore, if we have a total of

[tex]N=2.0\cdot 10^{13}[/tex] electrons, their total charge would be

[tex]Q=Nq=(2.0\cdot 10^{13})(1.6 \cdot 10^{-19}C)=3.2\cdot 10^{-6} C[/tex]

The current in the transistor is given by

[tex]I=\frac{Q}{t}[/tex]

where

Q is the total charge of the electrons flowing through it

t = 1.0 ms = 0.001 s is the time taken

Substituting into the equation, we find

[tex]I=\frac{3.2\cdot 10^{-6} C}{0.001 s}=0.0032 A[/tex]

Other Questions