rubynieves
Answered

(06.01)
A spinner is divided into sections of equal size, some of which are red, some are blue, and the remaining are green. The probability of the arrow landing on a section colored red is 25%. The probability of the arrow landing on a section colored blue is 10%. What is the probability of the arrow landing on a section colored green?

10%
25%
35%
65%

Answer :

Answer:

Total probability is always i which is equal to 100%

so the probability of green =100%-(25%+10%)

                                              =100%-35%

                                               =65%

connect with me patostats@    in g mail any further clarification and other solutions.

Answer:

65%

Step-by-step explanation:

i got in right on flvs

Other Questions