Answer :
Answer:
C.
7.6 × 10-1 newtons
Explanation:
The electrostatic force experienced by a charge is given by
[tex]F=qE[/tex]
where
q is the magnitude of the charge
E is the magnitude of the electric field
In this problem, we have
[tex]q=8.1\cdot 10^{-9}C[/tex] is the charge
[tex]E=9.4\cdot 10^7 N/C[/tex] is the electric field
Substituting into the formula, we find
[tex]F=(8.1 \cdot 10^{-9} C)(9.4\cdot 10^7 N/C)=0.76 N = 7.6\cdot 10^{-1}N[/tex]