Answer :
Answer:
10 mT
Explanation:
The relationship between electric field magnitude and magnetic field intensity in an electromagnetic wave is
[tex]E=cB[/tex]
where
E is the magnitude of the electric field
c is the speed of light
B is the magnitude of the magnetic field
In this problem, we have
[tex]E=3\cdot 10^6 V/m[/tex] is the electric field
[tex]c=3\cdot 10^8 m/s[/tex] is the speed of light
Solving the equation for B, we find
[tex]B=\frac{E}{c}=\frac{3\cdot 10^6 V/m}{3\cdot 10^8 m/s}=0.01 T=10 mT[/tex]