Joe's house is 5.5 km from the creek,the distance between Jane's house and the creek is twice as far as Joe's house how much further is Jane's house from the creek than Joe's house in meters metric

Answer :

Answer:

5,500 meters

Step-by-step explanation:

Joe's house is 5.5 km from creek.

Jane's house is TWICE AS FAR, so Jane's house is 5.5 * 2 = 11 km from the creek.

Jane's house is 11 - 5.5 = 5.5 km further than Joe's house (from the creek).

we know 1000 meters = 1 kilometers, so,

5.5 km = 1000 * 5.5 = 5500 meters.

This is the answer.

Other Questions