Suppose that the consumer price index of a country is decreasing at the rate of 4.3% per year. Use the approximate half-life formula to estimate the half-life

Answer :

jeand061736

Answer:

new value = $50 × (1 − 0.12)3 = $50 × 0.883 = $34.07.

Step-by-step explanation:

Other Questions