Answer :

Answer:

= 20.75 Watts or 20.75 J/s

Explanation:

Power is given by the formula;

Power = work done/time

But; work done = Force ×distance

Therefore;

Work done= 6.4 N × 10.7 m

                  = 68.48 Nm

Thus;

Power = 68.48 Nm / 3.3 s

          = 20.75 Watts or 20.75 J/s

Other Questions