Answered

A car with two people traveling down the road has a mass of 100 kg and a velocity of 5 m/s. The car pulls over and picks up two people. The mass of the car is now 150 kg. What is the new momentum if the velocity stays the same?

Answer :

calculista

Answer:

New_momentum = 750 [kg.m/s]

Explanation:

Momentum is defined as

M  = mass* velocity

Original momentum

M_old = 100 Kg * 5 m/s = 500 [kg.m/s]

If the car pulls over and picks up two people. The mass of the car is now 150 kg, but the velocity stays the same.

New momentum

M_new = 150 Kg * 5 m/s = 750 [kg.m/s]

Other Questions