A small helium-neon laser emits red visible light with a power of 5.80 mW in a beam that has a diameter of 2.40 mm . Part A What is the amplitude of the electric field of the light? Express your answer with the appropriate units. Emax E max = nothing nothing Request Answer Part B What is the amplitude of the magnetic field of the light? Bmax B max = nothing T Request Answer Part C What is the average energy density associated with the electric field? Express your answer with the appropriate units. uE u E = nothing nothing Request Answer Part D What is the average energy density associated with the magnetic field? Express your answer with the appropriate units. uB u B = nothing nothing Request Answer Part E What is the total energy contained in a 1.00-m length of the beam? Express your answer with the appropriate units. U U = nothing nothing Request Answer Provide Feedback

Answer :

skyluke89

A) 983.2 V/m

First of all, we need to find the intensity of the laser light:

[tex]I=\frac{P}{A}[/tex]

where

[tex]P=5.80 mW=5.8\cdot 10^{-3} W[/tex] is the power

A is the area

the diameter is 2.40 mm, so the radius is 1.20 mm ([tex]1.2\cdot 10^{-3} m[/tex]), therefore the area is

[tex]A=\pi r^2 = \pi (1.2\cdot 10^{-3} m)^2=4.52\cdot 10^{-6}m^2[/tex]

And the intensity is

[tex]I=\frac{5.80\cdot 10^{-3} W}{4.52\cdot 10^{-6} m^2}=1283.2 W/m^2[/tex]

The amplitude of the electric field is related to the intensity by

[tex]I=\frac{1}{2}c\epsilon_0 E^2[/tex]

where

c is the speed of light

[tex]\epsilon_0[/tex] is the vacuum permittivity

E is the amplitude of the electric field

Solving for E, we find

[tex]E=\sqrt{\frac{2I}{c\epsilon_0}}=\sqrt{\frac{2(1283.2 W/m^2)}{(3\cdot 10^8 m/s)(8.85\cdot 10^{-12} F/m)}}=983.2 V/m[/tex]

B) [tex]3.28\cdot 10^{-6} T[/tex]

The amplitude of the magnetic field is given by

[tex]B=\frac{E}{c}[/tex]

where

E = 983.2 V/m is the amplitude of the electric field

c is the speed of light

Substituting,

[tex]B=\frac{983.2 V/m}{3\cdot 10^8 m/s}=3.28\cdot 10^{-6} T[/tex]

C) [tex]4.28\cdot 10^{-6} J/m^3[/tex]

The average energy density associated with the electric field is

[tex]u_E = \frac{1}{2}\epsilon_0 E^2[/tex]

where

[tex]\epsilon_0[/tex] is the vacuum permittivity

E = 983.2 V/m is the amplitude of the electric field

Substituting,

[tex]u_E = \frac{1}{2}(8.85\cdot 10^{-12} F/m) (983.2 V/m)^2=4.28\cdot 10^{-6} J/m^3[/tex]

D) [tex]4.28\cdot 10^{-6} J/m^3[/tex]

The average energy density associated with the magnetic field is

[tex]u_B = \frac{1}{2 \mu_0}B^2[/tex]

where

[tex]\mu_0[/tex] is the vacuum permeability

[tex]B=3.28\cdot 10^{-6} T[/tex] is the amplitude of the magnetic field

Substituting,

[tex]u_B = \frac{1}{2 (4\pi 10^{-7} H/m)} (3.28\cdot 10^{-6} T)^2=4.28\cdot 10^{-6} J/m^3[/tex]

In fact, the average energy density associated with the electric field in an electromagnetic wave is equal to the average energy density associated with the magnetic field.

E) [tex]3.87\cdot 10^{-11} J[/tex]

The area of the beam is (calculated at point A)

[tex]A=4.52\cdot 10^{-6}m^2[/tex]

The lenght of the beam is

L = 1.00 m

So the volume of the beam is

[tex]V=A\cdot L=(4.52\cdot 10^{-6}m^2)(1.00 m)=4.52\cdot 10^{-6}m^3[/tex]

The total energy density is the sum of the energy density of the electric and magnetic field:

[tex]u=u_E + u_B = 4.28\cdot 10^{-6} J/m^3+4.28\cdot 10^{-6} J/m^3=8.56\cdot 10^{-6} J/m^3[/tex]

so, the total energy in the beam will be:

[tex]U= u\cdot V=(8.56\cdot 10^{-6} J/m^3)(4.52\cdot 10^{-6}m^3)=3.87\cdot 10^{-11} J[/tex]

Other Questions