sydmarie02
Answered

find the value of an investment of $5000 at 7% compounded continuously for 6 years

1. 7503.65
2. 7709.81
3. 7100.00
4. 7609.81

Answer :

absor201

Answer:

Option 4 is correct

Step-by-step explanation:

If the rate is compounded continuously, the formula used to find the future value is:

A= Pe^rt

Where A = Future Value

P= Principal amount

r = interest rate in decimal

t = time

For the given data:

A=?

P = $5000

r = 7% or 0.07

t = 6

Putting values in the above formula

A= 5000e^(0.07 *6)

A = 7609.81

So, Option 4 is correct.

Other Questions