Answered

A wave travels at a speed of 74 m/s. If the distance between crests is 12 m,
what is the frequency of the wave? Use f =

Answer :

nathan40451

Answer: I believe the answer is 6.166... hertz.

Explanation:

You can use the following equation to solve that:

speed = wavelength x frequency

Answer:

f = 6.17 hertz

Explanation:

A wave is said to be a disturbance  which travels through a medium. This disturbance that travels through the medium carries energy. Generally, it is a physical phenomenon that possess amplitude, wavelength and frequency.

Frequency = velocity / wavelength

F = v/∧

where

v = velocity

∧ = wavelength

v = 74 m/s

∧ = 12

wavelength is the distance between successive crest or trough.

F = v/∧

f = 74/12

f = 6.16666666667

f = 6.17 hertz

Other Questions