Answered

A ball is hurled in the air such that its horizontal (x) and vertical (y) shifts are given by the functions x(t) = 20t and y(t) = 40t − 5t2, where x and y are in meters and the time t is in seconds. What is the ratio of y to x at time t = 5 seconds?


0.25


0.50


0.75


0.85

Answer :

x(t) = 20t

y(t) = 40t - 5t^2

Since we are only interested in comparing the two at time t = 5 seconds, we plug in 5 everywhere we see the variable t and then compare x and y

x(5) = 20(5) becomes x(5) = 100

y(5) = 40(5) - 5(5)^2 becomes y(5) = 200 - 125 and then y(5) = 75

The ratio of y to x can be expressed as: y/x, so we can say the ratio is equal to 75/100 or 0.75

Answer: 0.75

Other Questions