Answered

The kinetic energy of an object with a mass of 6.8 kg and a velocity of 5.0 m/s is [BLANK] J. (Report the answer to two significant figures.)

Answer :

mixter17

Hello!

The answer is:

The kinetic energy of the object is equal to 85 J.

Why?

The kinetic energy involves the speed and the mass of an object in motion. We can calculate the following the work needed to speed an object (kinetic energy) using the equation:

[tex]KineticEnergy=\frac{1}{2}mv^{2}[/tex]

Where,

m, is the mas of the object

v, is the speed of the object.

Now, we are given:

[tex]mass=m=6.8kg\\speed=v=5\frac{m}{s}[/tex]

So, substituting and calculating the kinetic energy of the object, we have:

[tex]KineticEnergy=\frac{1}{2}*6.8kg*(5\frac{m}{s})^{2}[/tex]

[tex]KineticEnergy=\frac{1}{2}*6.8kg*(25\frac{m^{2}}{s^{2}})[/tex]

[tex]KineticEnergy=\frac{1}{2}*170kg\frac{m^{2}}{s^{2}}[/tex]

[tex]KineticEnergy=85kg\frac{m^{2}}{s^{2}}=85J[/tex]

We have that the kinetic energy of the object is equal to 85 J.

Have a nice day!

Answer:

its 85j

Explanation:

just took the test

Other Questions