Answer :
Answer:
7.6 m/s
Explanation:
m = 2.3 kg, h = 4.6 m, x = 25 cm = 0.25 m
Use the conservation of energy
Potential energy of the block = Elastic potential energy of the spring
m g h = 1/2 k x^2
Where, k be the spring constant
2.3 x 9.8 x 4.6 = 0.5 x k x (0.25)^2
k = 3317.88 N/m
Now, let v be the velocity of the block, when the compression is 15 cm.
Again use the conservation of energy
Potential energy of the block = Kinetic energy of block + Elastic potential
energy of the spring
m g h = 1/2 m v^2 + 1/2 k x^2
2.3 x 9.8 x 4.6 = 0.5 x 2.3 x v^2 + 0.5 x 3317.88 x (0.15)^2
103.684 = 1.15 v^2 + 37.33
v = 7.6 m/s