Consider a torque ~τ that is constant in both magnitude and direction, and acts on a rigid body of mass 10 kg at a point 1 m from the pivot. How much work does the torque do on the rigid body, if it turns through an angle of 180◦ while the torque is acting? Assume the acceleration due to gravity is 10 m/s2 .

Answer :

Answer:

314 Joule

Explanation:

m = 10 kg, g = 10 m/s^2, d = 1 m, angle turn = 180 degree = π radian

work = torque x angle turn

torque = force x perpendicular distance

torque = m x g x d = 10 x 10 x 1 = 100 Nm

work = 100 x π

work = 100 x 3.14 = 314 Joule

Other Questions