Answered

Consider the hypothetical reaction A(g)??2B(g). A flask is charged with 0.73atm of pure A, after which it is allowed to reach equilibrium at 0 ?C. At equilibrium the partial pressure of A is 0.37atm .

A: What is the total pressure in the flask at equilibrium?

B:What is the value of Kp?

Answer :

Answer:

1.08 atm is the total pressure in the flask at equilibrium.

The value of the [tex]K_p=1.44[/tex].

Explanation:

Partial pressure of A at equilibrium = [tex]p_a=0.37 atm[/tex]

Partial pressure of B at equilibrium = [tex]p_b=2x[/tex]

                           A(g)      ⇄    2B(g)

at t=0                 0.73 atm           0

At equilibrium  (0.73- x)         2x

[tex]p_a=0.37 atm=(0.73- x)[/tex]

x = 0.36 atm

[tex]p_b=2x=2\times 036 atm=0.72 atm[/tex]

Total pressure in the flask at equilibrium = P

[tex]P=p_a+p_b=0.36 atm+0.72 atm = 1.08 atm[/tex]

The expression of equilibrium constant will be given as:

[tex]K_p=\frac{p_{b}^2}{p_a}=\frac{(0.72 atm)^2}{0.36 atm}=1.44[/tex]

The partial pressure is the pressure exerted by individual gases in the volume it is present. 1.08 atm is the total pressure and 1.44 is the equilibrium constant.

What are total pressure and equilibrium constant?

The total static and velocity pressure of a system is called total pressure. While the equilibrium constant is the proportion of the partial pressure of products and reactants.

Given,

  • The partial pressure of A [tex](p_{a})[/tex] = 0.37 atm
  • The partial pressure of B [tex](p_{b})[/tex] = 2x

From the reaction,

[tex]\begin{aligned}p_{a} &= 0.37 \rm\; atm \\\\\\&= (0.73 - x)\\\\\rm x &= 0.36 \;\rm atm\end{aligned}[/tex]

Solving the partial pressure of B:

[tex]\begin{aligned}p_{b} &= 2\rm x\\\\&= 2 \times 0.36\\\\&= 0.72\;\rm atm\end{aligned}[/tex]

Total pressure (P) in the flask will be:

[tex]\begin{aligned} \rm P &= p_{a}+ p_{b}\\\\&=0.36 + 0.72\\\\&= 1.08 \;\rm atm\end{aligned}[/tex]

Also, the equilibrium constant  will be calculated as:

[tex]\begin{aligned} K_{p} &= \dfrac{p_{b}^{2}}{p_{a}}\\\\&=\dfrac{(0.72)^{2}}{0.3.6}\\\\&=1.44 \end{aligned}[/tex]

Therefore, A. 1.08 atm is the total pressure and B. 1.44 is the equilibrium constant.

Learn more about total pressure and equilibrium constant  here:

https://brainly.com/question/14864439

Other Questions