Answer :
Answer: 0.1943
Step-by-step explanation:
Given : Mean : [tex]\mu=69 [/tex]
Standard deviation : [tex]\sigma=5.8[/tex]
Sample size : [tex]n=100[/tex]
The formula to calculate the z-score :-
[tex]z=\dfrac{x-\mu}{\dfrac{\sigma}{\sqrt{n}}}[/tex]
For x = 68.5
[tex]z=\dfrac{68.5-69}{\dfrac{5.8}{\sqrt{100}}}=-0.862[/tex]
The p-value = [tex]P(z\leq-0.862)= 0.1943438\approx0.1943[/tex]
Hence,probability that the average age of the 100 residents selected is less than 68.5 years is 0.1943 .