Answer :
Answer:
10.2 m
Explanation:
A = 70 mm^2 = 70 x 10^-6 m^2
F = 7 N
Pressure sustained by ear drum
P = F / A = 7 / (70 x 10^-6) = 10^5 N/m^2
Let the depth of water is h
Pressure due to the depth of water should be same as the pressure sustained by the ear drum
P = h x d x g
where, d be the density of water.
10^5 = h x 1000 x 9.8
h = 10.2 m