Answer :
•If a system gains 757 kJ of heat, resulting in a change in internal energy of the system equal to +176 kJ. How much work is done is - 581 kJ
•The correct statement is: Work was done by the system
Let Change in internal energy ΔU = 176 kJ
Let Heat gained by the system (q) = 757 kJ
Using the First law of thermodynamics
ΔU = q + w
Where:
ΔU represent change in internal energy
q represent heat added to system and w is work done.
Let plug in the formula
176 kJ = 757 kJ + w
w = 176 kJ - 757 kJ
w= - 581 kJ
Based on the above calculation the negative sign means that work is done by the system
Inconclusion:
•If a system gains 757 kJ of heat, resulting in a change in internal energy of the system equal to +176 kJ. How much work is done is - 581 kJ
•The correct statement is: Work was done by the system
Learn more here:
https://brainly.com/question/20309171?referrer=searchResults