Answer :
Answer:
Part a)
a = 531.7 m/s/s
Part b)
a = 54.25 g
Explanation:
Part a)
Initial speed of the car is given as
[tex]v = 105 km/h[/tex]
now we have
[tex]v = 29.2 m/s[/tex]
now we know that it stops in 0.80 m
now by kinematics we have
[tex]a = \frac{v_f^2 - v_i^2}{2d}[/tex]
so we will have
[tex]a = \frac{0 - 29.2^2}{2(0.80)}[/tex]
[tex]a = 531.7 m/s^2[/tex]
Part b)
in terms of g this is equal to
[tex]a = \frac{531.7}{9.80}[/tex]
[tex]a = 54.25 g[/tex]