Answer :
hey there!
The combined gas equation is :
P1V1/T1 = P2V2/T2
Since Pressure is constant for this question it will cancel out leaving
V1/T1 = V2/T2
where :
V1 = initial volume = 20.9 L
T2 = initial temp (must be in Kelvin) = 286 K
V2 = final volume = ? L
T2 = final temp = 264 K
Solve for V2
V2 = V1T2 / T1
= 20.9 L * 264 K / 286 K
= 19.29 L
= 19.3 L (3 sig digits)
Hope this helps!
The new volume of the balloon when taken outside where the temperature is –9 °C is 19.3 L
From the question given above, the following data were obtained:
Initial volume (V₁) = 20.9 L
Initial temperature (T₁) = 13 °C = 13 + 273 = 286 K
Final temperature (T₂) = –9 °C = –9 + 273 = 264 K
Pressure = constant
Final volume (V₂) =?
The final volume (i.e new volume) of the balloon can be obtained by using the charles' law equation as illustrated below:
[tex]\frac{V_{1}}{T_{1}} = \frac{V_{2}}{T_{2}} \\\\\frac{20.9}{286} = \frac{V_{2}}{264} \\\\[/tex]
Cross multiply
V₂ × 286 = 20.9 × 264
V₂ × 286 = 5517.6
Divide both side by 286
[tex]V_{2} = \frac{5517.6 }{286} \\\\[/tex]
V₂ = 19.3 L
Therefore, the new volume of the balloon is 19.3 L
Learn more: https://brainly.com/question/16927784